Základní škola a Mateřská škola při Dětské léčebně Cvikov

Základní škola a mateřská škola při Dětské léčebně Cvikov

Základní škola disponuje třemi třídami. Žáci jsou rozděleni podle ročníku do tříd. Vyučování v základní škole probíhá v dopoledních hodinách a odpoledne je k dispozici individuální výuka. Žáci se učí 3 hodiny denně. Důraz je kladen na hlavní předměty, součástí vyučování je také anglický a německý jazyk. Počet vyučovacích hodin i jejich časový režim byl stanoven po dohodě s vedením léčebny, aby co nejlépe vyhovoval léčebnému režimu i potřebám školy. Ve výuce i výchově je uplatňován individuální přístup k žákům. V rámci léčebného režimu je kladen důraz na pobyt venku v dopoledních hodinách, který zajišťují zdravotní sestry. V ranních nebo odpoledních je pro klienty nastavený rehabilitační plán.

Stěžejním úkolem základní školy je zajištění výuky takovým způsobem, aby žáci mohli po návratu z léčebného pobytu plynule pokračovat ve výuce na svých kmenových školách.

Mateřská škola je rozdělena na dvě pracoviště. MŠ/A na hlavní budově je převážně zaměřena na vzdělávání předškolních dětí bez doprovodu. Dále tuto školku navštěvují děti s doprovodem, ten však doprovází sourozence na rehabilitačním cvičení. Učitelky mateřské školy pracují ve spolupráci se zdravotními sestrami.
Děti s doprovodem navštěvují MŠ/B, která je jako odloučené pracoviště u budovy B, zde se zajišťuje předškolní vzdělávání s důrazem na individuální přístup. Jedna z učitelek je logopedický asistent, dětem poskytuje logopedické chvilky v hravé formě, individuálně vede děti k lepšímu pochopení mateřského jazyka. Druhá učitelka se zaměřuje na výtvarné tvoření, podporuje dětskou tvořivost, která napomáhá v sebedůvěře. Školkovské děti jsou přijímány na základě určitého klíče, převážně se volí postup podle narození, předškolní děti (nejstarší děti) mají přednost kvůli povinnému předškolnímu vzdělávání. Děti do mateřské školy dochází podle toho, jak mají nastavené rehabilitační cvičení. V rámci pobytu se klade důraz na každodenní pobyt venku. Kapacita třídy je  omezena.

Všechny učitelky mají vzdělání ve speciální pedagogice, vždy dávají důraz na speciálně vzdělávací potřeby žáků a snaží se najít a poskytnout vhodný individuální přístup k dítěti.

Dětská léčebna Cvikov

Léčebna se nachází v Chráněné krajinné oblasti Lužické hory v libereckém regionu asi 1 km severně od města Cvikov v okrese Česká Lípa. Leží na jihozápadním svahu v nadmořské výšce 400m. Pavilony jsou umístěny v krásném oploceném lesoparku o rozloze 9,5 hektaru. Území má výhodné bioklimatické podmínky. Je málo větrné, ale vzhledem ke svému spádu nemá předpoklady k hromadění chladného vlhkého vzduchu a smogu. Dostává o 20% více tepla ze slunečního záření než rovina, je chráněna před studenými větry severních směrů. Oblast je mírně teplá s průměrnou roční teplotou 7,4°C a průměrnými ročními srážkami 717 mm. Slunce svítí v průměru 1708 hodin v roce. Ústav má vlastní zdroj vody, vodojem i čističku odpadních vod. Pavilony jsou vytápěny zemním plynem.

Léčebna přijímá děti od 1 do 15 let věku buď samotné, nebo děti od 1 do 6 let v doprovodu blízké osoby (nejčastěji matky). Děti musí být při nástupu do léčebny řádně očkovány dle platného očkovacího kalendáře!

lka pobytu je individuální, u dětí samotných 8 - 10 týdnů dle závažnosti onemocnění, děti s doprovodem 6 týdnů. Pobyt dítěte i doprovodné osoby je plně hrazen ze zdravotního pojištění. Během pobytu se děti účastní mnoha výletů do okolí.  Součástí Dětské léčebny je i alergologická poradna poskytující odborné služby pacientům z léčebny i okolí.

Stravovací provoz zajišťuje racionální výživu pacientů založenou na sníženém obsahu živočišných bílkovin a tuků. Je zajištěna příprava diet podle systému stravování v nemocnicích.

čerpáno z webu Dětské léčebny Cvikov (https://www.dlcvikov.cz/)

Odesláním formuláře souhlasíte s ochranou osobních údajů.